Lotul

Lotul sezonului de primăvară 2010

Nr. Numele – Postul – Data şi locul naşterii – Înălţimea (m) / greutatea (kg) – La club din – Ultimul club – Eşalonul maxim 
PORTARI
1 – Mădălin Smaranda – P – 05.09.1984, Slatina (OT) – 1,84 / 80 – 2008 – UMT (D3) – D2
12 – Dragoş Constantinescu – P – 31.05.1988, Tg. Jiu (GJ) – 1,88 / 80 – 2010 – Pandurii II Tg. Jiu (D3) – D3
23 – Cătălin Coca – P – 16.06.1988, Timişoara (TM) – 1,79 / 69 – 2007 – UMT (D3) – D2
FUNDAŞI
2 – Bogdan Miheţ – FD – 17.03.1986, Timişoara (TM) – 1,81 / 78 – 2008 – UMT (D3) – D2
16 – Petru Purda – FD – 16.06.1982, Sânmihaiu German (TM) – 1,79 / 72 – 2009 – CFR Timişoara (D2) – D1
3 – Cristian Gălan – S – 17.09.1988, Hunedoara (HD) – 1,81 / 73 – 2010 – FC II Timişoara (D3) – D2
14 – Cătălin Ion – S – 09.06.1985, Timişoara (TM) – 1,85 / 79 – 2010 – Politehnica 2002 Timişoara (D4) – D3 
22 – Mihai Hecsko – S – 25.10.1987, Timişoara (TM) – 1,80 / 69 – 2008 – UMT (D3) – D2
25 – Călin Uzun – S – 25.11.1985, Sânnicolau Mare (TM) – 1,85 / 76 – 2008 – Gloria II Bistriţa (D3) – D2
4 – Costel Vodiţă – FS – 19.01.1982, Filiaşi (DJ) – 1,79 / 76 – 2010 – CS Otopeni (D2) – D2
26 – Beniamin Ticană – FS – 18.11.1990, Timişoara (TM) – 1,76 / 65 – 2007 – UMT III (D6) – D2
MIJLOCAŞI
5 – Caius Lungu – MD – 02.06.1989, Timişoara (TM) – 1,75 / 66 – 2009 – Alto Gradimento Albina (D3) – D2
21 – Daniel Crişan – MD – 23.08.1991, Timişoara (TM) – 1,81 / 67 – 2009 – CFR II Timişoara (D4) – D2 
6 – Cosmin Mânecan – MA – 05.03.1992, Sânnicolau Mare (TM) – 1,75 / 64 – 2009 – LPS Banatul Timişoara (juniori U17; juniori B) – D2
8 – Răzvan Trandu – MA – 17.03.1991, Timişoara (TM) – 1,78 / 77 – 2008 – UMT (D3) – D2
10 – Cristian Suru – MA – 31.01.1987, Caransebeş (CS) – 1,75 / 70 – 2009 – FC II Timişoara (D3) – D1
13 – Andrei Parfenie – MA – 01.03.1985, Oraviţa (CS) – 1,84 / 79 – 2010 – Jiul Petroşani (D2) – D2
24 – Ciprian Străuţ – MA – 25.12.1982, Timişoara (TM) – 1,83 / 79 – 2010 – FC Bihor Oradea (D2) – D2
7 – Adrian Ganea – MS – 14.12.1987, Timişoara (TM) – 1,76 / 71 – 2010 – FC II Timişoara (D3) – D1
17 – Gabriel Voicu – MS – 20.05.1987, Arad (AR) – 1,74 / 72 – 2009 – FC II Timişoara (D3) – D2
20 – Mohamed Izzeldin Gubartalla Mohamed (“Mohamed”) – MS – 29.08.1987, Khartoum (Sudan) – 1,72 / 63 – 2009 – Alto Gradimento Albina (D3) – D2
ATACANŢI
9 – Bogdan Steop – VA – 22.12.1988, Timişoara (TM) – 1,80 / 73 – 2007 – UMT (D3) – D2
11 – Sorin Gheju – VA – 12.06.1977, Caransebeş (CS) – 1,81 / 75 – 2010 – FCM Tg. Mureş (D2) – D1
18 – Andrei Suciu – VA – 22.06.1985, Orăştie (HD) – 1,78 / 73 – 2009 – CFR Marmosim Simeria (D3) – D2
19 – Elvis Dârvaru – VA – 19.02.1989, Brad (HD) – 1,85 / 75 – 2008 – Mureşul Deva (D2) – D2

 

Echipa-tip
1-4-4-2
Smaranda
Miheţ Hecsko Uzun Vodiţă
Lungu C. Străuţ R. Trandu Ganea
Suciu Gheju
 
Căpitanul echipei: Gheju
Străini: Mohamed (sudanez) – extracomunitar
Juniori: Crişan, Mânecan, R. Trandu
Foşti internaţionali A:
Foşti internaţionali B, tineret, juniori: Suru, Mohamed
Foşti divizionari A: Purda (UMT 2002; 1 meci / 0 goluri), Suru (Gloria Bistriţa 2006-08; 6 meciuri / 0 goluri), Ganea (FC Timişoara 2007, 2008, 2009; 0 meciuri), Gheju (Politehnica AEK Timişoara 2004; 1 meci / 0 goluri)
Foşti participanţi în cupele europene: Ganea (FC Timişoara 2008, 2009; 0 meciuri)
Foşti “stranieri”:
Foşti legitimaţi la Politehnica Timişoara:
Foşti legitimaţi la FC Timişoara: Ganea, Gheju
Foşti legitimaţi la Steaua, Dinamo, Rapid:
Numărul jucătorilor din lot: 26
Media de vârstă: 23,5 ani
Jucătorii care nu pot fi folosiţi de Fortuna II: Smaranda, Constantinescu, Miheţ, Purda, C. Ion, Hecsko, Vodiţă, Ticană, Lungu, Suru, C. Străuţ, Ganea, B. Steop, Gheju, Suciu

 

Perioada de transferuri s-a încheiat la 25 februarie. Numele de familie sunt trecute cu litere îngroşate. Am notat cu P – portar, FD – fundaş dreapta, S – fundaş central de marcaj, FS – fundaş stânga, MD – mijlocaş dreapta, MA – mijlocaş de acoperire, MC – mijlocaş central, MS – mijlocaş stânga, VA – vârf de atac. La eşalonul maxim am trecut nivelul maxim la care respectivul jucător a evoluat. La foştii “stranieri” i-am luat în considerare doar pe cei care au fost legitimaţi la cluburi străine din D1 sau D2. Statisticile sunt cele valabile pentru lotul care a început sezonul de primăvară.

 

Transferuri

Au venit în vară: Lungu, Mohamed (Alto Gradimento Albina – D3), Suru, Voicu (FC II Timişoara – D3), Crişan (CFR II Timişoara – D4), Suciu (CFR Marmosim Simeria – D3) – jucători
Au plecat în vară: Iţu (AC Recaş – D3), V. Miculescu (Milenium Giarmata – D3), Fl.I. Macavei (retras; rămas preşedinte CA Fortuna), Fl. Dobre, Apreutesei – jucători

 

Au venit pe parcursul sezonului de toamnă: D. Pârvu (Mureşul Deva – D2), Marişescu (ex-CF Marcel Băban Jimbolia – D4; rămas şi antrenor secund Fortuna), Al. Nistor (Viitorul Sânandrei – D3), Ad. Negruţ (Fortuna – juniori B) – jucători; Gh. Marişescu (antrenor secund Fortuna; rămas şi jucător Fortuna) – antrenor principal (după et. 9); V. Negoiţă (ex-antrenor principal Petrolul Teleajen Ploieşti – D3) – antrenor principal (după et. 10)
Au plecat pe parcursul sezonului de toamnă: D. Pârvu (Retezatul Haţeg – D3) – jucător; R. Steop – antrenor principal (după et. 9); Gh. Marişescu (antrenor secund Fortuna; rămas şi jucător Fortuna) – antrenor principal (după et. 10)

 

Au venit în iarnă: D. Constantinescu, Gălan, C. Ion, Vodiţă, Parfenie, C. Străuţ, Ad. Ganea, Gheju – jucători; R. Steop (ex-antrenor principal Fortuna) – antrenor principal (după et. 17); Gh. Macavei (director de organizare Fortuna) – vicepreşedinte de onoare; Ad. Onica (observator D2) – director sportiv; O. Trandu (director sportiv Fortuna) – director de organizare; C. Gheorghiţă (organizator de competiţii Fortuna II; rămas şi lider galerie Fortuna) – antrenor Fortuna II; V. Hapenciuc (antrenor Fortuna II) – director executiv Fortuna II; Ana Nemţoc (angajată bază sportivă Fortuna) – magazioner; C. Istodor – cameraman
Au plecat în iarnă: Mitric (Pobeda Dudeştii Vechi – D4), Situwe (AC Recaş – D3), Brazovan (Flacăra Făget – D5), D. Roman, C. Gherman (Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – D3), Al. Nistor (Voinţa Mailat – D4), M. Rosenblum (FC II Timişoara – D3), Ad. Negruţ (Fortuna – juniori B), Marişescu (retras; rămas antrenor secund Fortuna), Ionilă, Dănăilă – jucători; V. Negoiţă – antrenor principal (după et. 17); C.R. Petre (rămas şef Centru copii şi juniori Fortuna) – preparator fizic; Valentina Trandu – magazioner; S. Crăciun – cameraman

 

Au venit pe parcursul sezonului de primăvară: V. Caraivan (antrenor de portari Fortuna) – antrenor principal (după et. 32)

Au plecat pe parcursul sezonului de primăvară: Bumba (Știința 2007 Ghiroda – D4) – jucător; R. Steop -antrenor principal (după et. 32); Gh. Marișescu – antrenor secund; O. Trandu – director de organizare

Comments are closed.