Jiul a fost exclusă
După această etapă, a 20-a, a Ligii a II-a, s-a parafat excluderea din campionat, pentru două neprezentări (consecințe ale neprogramărilor din cauza datoriilor financiare), a Jiului Petroșani. Astfel, aceasta va continua să figureze în clasament, iar echipele pe care ar fi trebuit să le întâlnească în etapele următoare vor câștiga cu 3-0, la ”masa verde”. Bilanțul lui Jiul în momentul excluderii (după etapa a 20-a) era 18 7 5 6 21-20 26 -4, echipa ocupând locul 6.
Așadar, chiar dacă are un număr de puncte mai mic decât Jiul, Fortuna urcă, după etapa a 20-a, încă o poziție, ajungând acum pe locul 15. Aceasta este interpretarea corectă, deși toată lumea îi trece pe ”Dacii liberi”, în continuare, pe locul 17. Nu poate fi așa, din moment ce petroșenenii și severinenii sunt deja retrogradați!!
Aceeași soartă ca și Jiul au avut-o în acest sezon CFR Timișoara și FC Baia Mare: excluse pentru câte două neprezentări (din cauza faptului că nu au fost programate, pentru neachitarea unor datorii financiare); ulterior, Baia Mare a fost reprimită. Tot din motive financiare, FC Drobeta Tr. Severin s-a retras din campionat.




